ZAKOŃCZENIE ROKU ROBERTA KOCHA W WOLSZTYNIE
.
W ramach obchodów Roku Roberta Kocha w Gminie Wolsztyn w piątek 9 grudnia br. odbyły się kulminacyjne uroczystości, upamiętniające przyznanie Robertowi Kochowi Nagrody Nobla. O godzinie 12:00 zostało odsłonięte popiersie Roberta Kocha przy ulicy jego imienia w Wolsztynie, a o godzinie 13:00 odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Na uroczystość przybyli liczni przedstawiciele świata nauki i medycyny z Polski i Niemiec, w tym z Instytutu Roberta Kocha z Berlina oraz rodzina Roberta Kocha. O Wolsztynie było "głośno" tego dnia w całej Polsce. Wcześnie rano zapowiedzi uroczystości pojawiły się na antenie ogólnopolskiego Pierwszego Programu Polskiego Radia. Relacje z Wolsztyna zostały wyemitowane również w Radio Zachód, Radio  Merkury oraz w wiadomościach telewizyjnych TVP3 z Poznania. O odsłonięciu pomnika Roberta Kocha pisała także prasa. Specjalne przesłanie na ręce Burmistrza przesłał Ambasador Niemiec Reinhard Schweppe, Minister Zdrowia Zbigniew Religa, Dyrektor Sekretariatu Ministra Spraw Zagranicznych oraz wielu Parlamentarzystów. 
 
Przemówienie Burmistrza podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej
Panie Wojewodo! 
Szanowne Panie i Panowie!

Szczególną cechą Wolsztyna jest to, że prawie każdy mijający rok może kojarzyć się naszym mieszkańcom z jakimś wyjątkowym wydarzeniem. Był rok, w którym na rynku wolsztyńskim zabłysła najwyższa w Polsce choinka. 

Rok 2003 kojarzy się między innymi z zakończeniem największej powojennej inwestycji gminnej czyli nowoczesnej biologicznej oczyszczalni ścieków. Już wiemy, że za dwa lata tematem dominującym będzie 100-lecie słynnej wolsztyńskiej parowozowni. 

A mijający rok? Jestem przekonany, że kojarzony będzie przede wszystkim z wielkim uczonym i lekarzem, a zarazem przez 8 lat Wolsztynianinem - doktorem Robertem Kochem. Dzięki inicjatywie Radnej Rady Miejskiej w Wolsztynie, Pani Bogusławy Tuchockiej, w grudniu ubiegłego roku Rada Miejska przyjęłą uchwałę ustanawiającą rok 2005 Rokiem Roberta Kocha w Gminie Wolsztyn, pragnąc w ten sposób godnie uczcić jubileusz 100-lecia otrzymania przez niego Nagrody Nobla. Z tej okazji zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy - myślę, że z dużym sukcesem - szereg imprez kulturalno - naukowych, przybliżających postać Roberta Kocha przede wszystkim młodym pokoleniom Wolsztynian, ale również dającym szeroki rozgłos o naszym mieście zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W wydanej w tym celu specjalnej broszurze, którą Państwo dziś otrzymali, a która dotrze w najbliższych dniach do wszystkim domów w Gminie Wolsztyn, przedstawiliśmy szczegółowe sprawozdanie z przebiegu tego wyjątkowego roku w naszej małej ojczyźnie.

Ja zaś, Szanowni Państwo, pozwolę sobie zwrócić uwagę tylko na kilka najważniejszych elementów harmonogramu obchodów.Wszystko zaczęło się w czwartek, 10 marca, w Gminnym Centrum Informacji, gdzie podczas "Wieczornicy przy świecach" miałem zaszczyt - wspólnie z Panem prof. Witoldem Młynarczykiem, zainaugurować rok Roberta Kocha w Wolsztynie - Prezesem Stowarzyszenia Naukowego im. Roberta Kocha w Wolsztynie. Inaugurację zaszczyciło wielu znamienitych gości na czele z obecnym tu dziś Panem Wicewojewodą Jerzym Błoszykiem, a całość uświetnił występ amatorskiej grupy teatralnej działającej przy Wolsztyńskim Domu Kultury pod kierownictwem Pani Barbary Żok, przedstawiając w bardzo ciekawy sposób kilka scenek z czasów życia Roberta Kocha w Wolsztynie. Jeśli dodać do tego interesujące wystąpienia dwóch pasjonatów historii  Wolsztyna - Panów Czesława Olejnika i Kazimierza Wawrzynowicza i idącą w ślad za tym niepowtarzalną atmosferę wieczoru myślę, że mogę śmiało stwierdzić, iż początek był bardzo udany. 

W harmonogram obchodów bardzo aktywnie włączyła się młodzież i nauczyciele ze wszystkich gminnych szkół biorąc udział czy też organizując szereg konkursów, wystaw i koncertów. Trudno dziś wymienić wszystkie. Z pewnością należy jednak wspomnieć o spektaklu teatralnym pt. "O człowieku, który żył dla świata i służył światu" przygotowanym i zaprezentowanym szerokiej widowni przez grupę teatralną  "Bez Nazwy" działającą przy Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie pod kierunkiem pań: Lucyny Bobińskiej i Mirosławy Filipowiak. Występ naszych młodych aktorów został przyjęty bardzo ciepło i oceniony równie wysoko.

Jednym z większych wydarzeń poświęconych pamięci wielkiego uczonego była konferencja naukowa pod patronatem wicemarszałka Sejmu RP Pana Józefa Zycha pt. "Robert Koch - od Wolsztyńskiej Pracowni do Nagrody Nobla", zorganizowana przez Stowarzyszenie Naukowe im. Roberta Kocha oraz Urząd Miejski w dniu 21 maja b.r. w tutejszym "Hotelu Pałac Wolsztyn"
W sympozjum wzięło udział wielu znanych lekarzy i naukowców z całej Polski oraz z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie, którzy w siedmiu wygłoszonych referatach nie tylko przypomnieli badania naukowe bakteriologa, lecz przedstawili również najnowsze osiągnięcia ze świata medycyny. Podczas konferencji była też okazja do wręczenia medali Stowarzyszenia.
Z osobą Roberta Kocha związanych było nie tylko szereg imprez kulturalno -  naukowych zorganizowanych przez Wolsztyński Samorząd oraz jednostki podległe takie jak: Gminne Centrum Informacji, Wolsztyński Dom Kultury, Szkołę Muzyczną, Muzeum Regionalne czy Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn. Jego imieniem nazwany został piękny ogród zlokalizowany przy oficynie Muzeum Roberta Kocha, który od momentu powstania stał się miejscem organizacji wiosenno - letnich koncertów. Jeden z nich swoim występem uświetniła prawnuczka uczonego - Pani Erika Paul.

Szanowni Państwo!

Rok Roberta Kocha w Wolsztynie był bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem kulturalnym mijającego roku. Z pewnością też pozostawił po sobie spuściznę kulturalną, która procentować będzie również przez następne lata przybliżając postać wielkiego noblisty kolejnym pokoleniom. Jest również doskonałym elementem promocji naszej gminy, a logo Roku Roberta Kocha opracowane przez Panią Beatę Krajewską zdobi wszystkie wydane w tym roku foldery informacyjne.

W dniu dzisiejszym, dla uczczenia jubileuszu 100-lecia przyznania Robertowi Kochowi Nagrody Nobla, Poczta Polska wydała okolicznościowy datownik.

Panie i Panowie!

Jak wspomniałem na wstępie mojego wystąpienia, więcej informacji o przebiegu Roku Roberta Kocha w Wolsztynie znajdziecie Państwo w otrzymanej broszurze. Korzystając z okazji, pragnę podziękować wszystkim, których praca i zaangażowanie przyczyniły się do tak wspaniałego wymiaru tych obchodów. Dziękuję przede wszystkim Stowarzyszeniu Naukowemu im. Roberta Kocha za wieloletnią już pracę na rzecz propagowania osiągnięć naukowych wielkiego lekarza, a przy okazji promowania naszego miasta. Wyrazy uznania należą się pracownikom Urzędu Miejskiego i jednostek podległych, takich jak: Wolsztyński Dom Kultury, Gminne Centrum Informacji, Muzeum Regionalne, Biblioteka Publiczna, Szkoły Podstawowe i Gimnazja oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Dziękuję naszym gościom z Niemiec za uświetnienie wielu tegorocznych imprez i wzbogacenie naszych zasobów muzealnych. Na końcu zaś pragnę podziękować Pani Bogusławie Tuchockiej za cenną inicjatywę,  a Radzie Miejskiej za jednogłośne jej poparcie.


 
.
.
.
.
.
.

 
Przemówienie Burmistrza Wolsztyna podczas odsłonięcia pomnika Roberta Kocha

Szanowni państwo!

Zgromadziła nas tu dzisiaj potrzeba uhonorowania obecności w naszym mieście - jednego z największych uczonych w dziedzinie medycyny - doktora Roberta Kocha. Dokonujemy odsłonięcia popiersia doktora Roberta Kocha Laureata Nagrody Nobla roku 1905, w odległości zaledwie  kilkudziesięciu metrów od miejsca gdzie mieszkał i pracował jako lekarz powiatowy w latach 1872 - 1880.
Bez przesady bowiem można stwierdzić, że dla życia i dzieła Roberta Kocha - Wolsztyn był miejscem szczególnie znaczącym. Ty bowiem rozpoczęła się jego kariera naukowa.
Odsłonięcie popiersia doktora Roberta Kocha i uroczysta sesja Rady Miejskiej - stanowią zwieńczenie całorocznych obchodów roku Roberta Kocha - mających na celu przypomnienie społeczeństwu dzieła i życia wielkiego uczonego i lekarza. Dzięki Robertowi Kochowi i jego obecności we wszystkich encyklopediach świata, Wolsztyn stał się znany nie tylko w świecie naukowym i medycznym.
Zakładając przed laty muzeum Jego imienia, nadając imię doktora Roberta Kocha szpitalowi powiatowemu, dokonując zmiany nazwy dawnej ulicy Biała Góra na ulicę Doktora Kocha oraz dokonując dzisiaj odsłonięcia jego popiersia by jeszcze bardziej zaznaczyć jego miejsce w historii Wolsztyna.
Chciałbym w tym miejscu poinformować państwa, że popiersie to jest jedną z dwóch kopii popiersia doktora Kocha znajdującego się w Instytucie Jego imienia w Berlinie. Druga taka sama rzeźba została niedawno odsłonięta w rodzinnym mieście Roberta Kocha - Clausthal w górach Harzu.
Cieszymy się, że mogliśmy w taki czynny sposób włączyć się w obchody 100-lecia otrzymania przez doktora Roberta Rocha Nagrody Nobla.
Dzięki związkom wielkiego Noblisty z naszym miastem, Wolsztyn jest znany nie tylko w Europie, ale i na świecie.
.