Przesłanie ambasadora dr Reinharda Schweppe z okazji obchodów 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Robertowi Kochowi w Wolsztynie, w dniu 9 grudnia 2005 roku

Szanowni Państwo!Przed stu laty Robert Koch otrzymał Nagrodę Nobla. Mozolne badania naukowe rozpoczęły się tutaj, w Wolsztynie. W 1872 roku otrzymał stanowisko lekarza obwodowego i w swoim domu rozpoczął badania nad wąglikiem. Daleko od uniwersyteckich instytutów badawczych obok swojej pracy zawodowej kontynuował w prowizorycznym laboratorium to, czym zachwycał się juz jako dziecko, badania za pomocą mikroskopu.

Pomimo skromnych warunków udało się Kochowi na podstawie przeprowadzonych badań opisać zarodniki laseczki wąglika wywołującego choroby infekcyjne. Odkrycie to przyjęte zostało entuzjastycznie na świecie, a Koch z do tej pory nieznanego lekarza obwodowego stał się renomowanym naukowcem w dziedzinie medycyny.

Za swe dalsze badania nad zarazkiem gruźlicy uhonorowany został w 1905 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Jego badania miały wielki wpływ na współczesną medycynę, a Koch stał się głównym twórcą nowoczesnej bakteriologii. Wolsztyn był początkiem niesłychanego skoku, jaki nauka poczyniła w zakresie zwalczania nieuleczalnych wówczas chorób. Zasługi tego najwybitniejszego mieszkańca Wolsztyna dla całej ludzkości trudno przecenić.

Z ogromną radością przyjąłem wiadomość, że Wolsztyn obchodzi 2005 rok jako Rok Roberta Kocha. W ten sposób udało się Państwu osiągnąć coś niezwykłego. Dzięki intensywnemu zajmowaniu się (osobą Roberta Kocha oraz jego badaniami naukowymi poprzez odbywające się w Wolsztynie w 2005 roku liczne konkursy, wystawy oraz  konferencje, budują Państwo trwały pomost sięgający Niemiec, a także wspólnego naukowego i kulturowego dziedzictwa w integrującej się Europie. Państwa inicjatywa uzupełnia zatem w idealny sposób bogaty program Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 trwającego od maja 2005 roku do końca maja. 2006 roku.
 

Umiejętność zachowania pamięci chroni nas przed obojętnością i amorficznością. Tworzy naszą tożsamość oraz daje lepszy wgląd w to, co zdarzyło się w przeszłości. Umożliwia nam w pełni odpowiedzialnie przyjąć to, co ku nam zmierza. Cieszę się bardzo, że Wolsztyn uroczyście oddaje hołd Robertowi Kochowi jednemu z najważniejszych niemieckich naukowców, i że chętnie nawiązuje do jego osiągnięć.

Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowni Radni, Drodzy Mieszkańcy Miasta! 
W ramach licznych organizowanych przez Państwa w tym roku jubileuszowym uroczystości spotykają się najróżniejsze kultury, co więcej, przeszłość i teraźniejszość łączą się i pozwalają żywić nadzieję na pomyślną przyszłość. W tym duchu życzę Państwu pełnych wrażeń chwil oraz wiele sił, aby pielęgnować dalej cząstkę wielkiego dziedzictwa Roberta Kocha tutaj w Wolsztynie.

Dr Reinhard Schweppe, 
Ambasador Niemiec w Polsce