Szalone nożyczki

W salonie fryzjerskim pod nazwą "Szalone nożyczki" zostaje popełnione morderstwo. Do akcji wkracza inspektor Kowalewski. Przesłuchuje świadków, wreszcie zwraca się o pomoc do publiczności. To ona, nieoczekiwanie siódmy bohater sztuki, decyduje, kto zabił!

Amerykański producent teatralny Bruce Jordan odnalazł w 1976 roku tekst zapomnianej niemieckiej sztuki Paula Pörtnera. Autor (1925 - 1984), germanista, romanista, filozof, pisarz, tłumacz, a także reżyser, stworzył Scherenschnitt jako solidny, nieco ponury kryminał, który w teatrze miał pełnić rolę psychodramy.
Bruce Jordan oraz Marylin Abrams wykupili prawa do sztuki. Dokonana przez nich adaptacja zmieniła psychodramę w skrzyżowanie kryminału z komedią, jak twierdzą znawcy - znakomitą formę rozrywki. Początkowo sztuka nosiła zaczepny tytuł Whodllnit, kto to zrobił? Pytanie kierowano w stronę widzów, którzy włączali się do gry, chętnie odpowiadali na propozycje akotorów, głosowali i wskazywali mordercę. Zabawa, a jednocześnie - w opinii twórców - absolutnie magiczne zdarzenie. W Stanach Zjednoczonych początek teatru interaktywnego.

Po sukcesie na prowincji sztuka, już jako "Szalone nożyczki", ruszyła na podbój Ameryki. Grana jest nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat, co uhonorowano wpisem do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa. O sukcesie komedii zadecydowała nie tylko przychylność publiczności, ale wyjątkowo jednomyślna, pozytywna opinia krytyki teatralnej: (Idź, idź cztery razy! To jest szal! - tak namawiaj czytelników recenzent American Austin Statesman. Michael Barnes).



UM WOLSZTYN 2004