Spotkanie w sprawie rekultywacji Jeziora Wolsztyńskiego Urząd Miejski w Wolsztynie, 9 09 2003. 

W trakcie spotkanie i wizji terenowej ustalono, co następuje:

1. Wszystkie znane metody rekultywacji winne być poprzedzone działaniami ochronnymi. Podjęty przez Radę Miejską w Wolsztynie plan działań zmierzający do poprawy jakości wód J. Wolsztyńskiego jest w większości zbieżny z opinią specjalistów obecnych na spotkaniu. Wniesione uwagi ujęto w załączniku nr 1 do niniejszego protokołu.

2. W jeziorach podobnych morfometrycznie do J. Wolsztyńskiego stosuje się dwie metody rekultywacji: usuwanie osadów dennych (bagrowanie 40 cm warstwy mułu) oraz usuwanie (strącanie) fosforu z wody metodą chemiczną. Względy ekonomiczne oraz brak terenów do składowania i utylizacji osadów czyni metodę bagrowania praktycznie niemożliwą.

3. Jezioro Wolsztyńskie, ze względu na małą głębokość nie predestynuje do metody napowietrzania zarówno poprzez zastosowanie areatora, jak i zniesienia strefy ciszy; motorówki mogą spowodować podnoszenie się osadów i zmieszanie ich z wodą zwiększając  zanieczyszczenie wody.

4. Przed przystąpieniem do opracowania "Programu ochrony i rekultywacji J. Wolsztyńskiego" należy uzyskać wyniki badań WIOS-iu i na ich podstawie zadecydować o potrzebie i zakresie ewentualnych dalszych badań.
Wnioski z spotkania:

Urząd Miejski w Wolsztynie prześle do Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego posiadaną dokumentację, po zapoznaniu z którą prof. Konstanty Lossow przedstawi "Program..." w terminie do 31 grudnia 2003 r. 

Uwagi  do "Planu działań zmierzających do poprawy jakości wód J. Wolsztyńskiego" przyjętego przez Radę Miejską w Wolsztynie sporządzone na podstawie ustaleń podjętych w trakcie spotkania i podczas oględzin w terenie.

Ad.1. Systematyczne badanie wód Jeziora Wolsztyńskiego i rzeki Dojcy na dopływie - po określeniu takiej potrzeby w opracowanym "Programie ochrony i rekultywacji J. Wolsztyńskiego" zostanie sporządzony bilans biogenów.

Ad.2. Utrzymywanie maksymalnego spiętrzenia na jazie przy ul. Poniatowskiego - stałe.

Ad 3. Eliminacja źródeł zanieczyszczających jezioro:   

  • Kanalizacja deszczowa - standardowe separatory nie będą miały wpływu na jakość wód w  przypadku obfitych opadów deszczu. 
  • Małe cieki dopływowe - należy przeanalizować gospodarkę nawozami naturalnymi w zlewni.
  • Wody z okolic Ruchockiego Młyna (stawy) - należy porozumieć się z właścicielami stawów w kwestii ostrożnego spuszczania wód do Dojcy bez mącenia namułów.
  • Usuwanie trzcin w okresie zimowym - (usunięcie trzcin wraz z kłączami może być przeprowadzone jednorazowo, ze względów rekreacyjnych i estetycznych, podczas sprzątania brzegów); zimowe koszenie trzcin nie ma wpływu na czystość wód. Masa zielona powstająca w trzcinowiskach w czasie okresu wegetacyjnego w swej ilości jest  znikoma w porównaniu do ogólnej  biomasy produkowanej w wodach akwenu .


Ad 4. Oczyszczanie brzegów jeziora z nagromadzonych odpadów stałych:

  • Obniżenie poziomu wody w jeziorze w okresie jesiennym - może zostać wykonane na okres sprzątania brzegów akwenu.
  • Generalne sprzątanie brzegów jeziora w miesiącach październik - listopad - będzie miało pozytywny wpływ na estetykę i czystość
  • usuwanie osadów w rejonie kąpielisk przy wykorzystaniu sprzętu mechanicznego
ad 5. Odtworzenie rowu w parku miejskim (łączącego zatokę pomiędzy kapitanatem a cyplem z rowem miejskim, z pośrednim stawem do wyłapywania zanieczyszczeń) co spowoduje wymuszenie wymiany wody w rejonie zatoki przy cyplu - prace te nie będą miały wpływu na czystość wód jeziora.

Ad 6. Zwiększenie przepływu na rowie miejskim łączącym jezioro Wolsztyńskie z Berzyńskim poprzez zwiększenie jego przekroju poprzecznego - zwiększony przepływ będzie miał wpływ na czystość jeziora; należy udrożnić rów przez usunięcie namułu.

Ad. 7. Utworzenie zbiornika przedwstępnego przed J. Wolsztyńskim (stawy rybne, jezioro Budy lub budowie nowego zbiornika) - korzystnym będzie budowa nowego zbiornika na Dojcy jak najbliżej jeziora, który służyć będzie do strącania związków fosforu z możliwością usuwania powstających w tym procesie osadów.

Ad 8. Przepłukanie wód Jeziora Wolsztyńskiego - do osiągnięcia po uzyskaniu poprawy jakości wód dopływów, głównie Dojcy.

Ad 9. Dalsze podniesienie wód jeziora - w "Programie..." zostanie ustalona linia brzegowa, maksymalna rzędna lustra wody oraz dopuszczalny sposób  zagospodarowania brzegów.



UM WOLSZTYN 2003