Informacje dotyczące kanalizacji sanitarnej w Chorzeminie, Kębłowie, Obrze i Adamowie

W wyniku trzech przetargów nieograniczonych na wykonanie kanalizacji sanitarnej w Chorzeminie, Kębłowie oraz Obrze i Adamowie, na wykonawcę robót wybrano Przedsiębiorstwo Budowlano - Usługowe "SAWPOL" mające siedzibę w Karpicku przy ul. Wczasowej 50.
Do dnia rozpoczęcia robót, ścieki gromadzone były najczęściej w nieszczelnych szambach przydomowych w miejscowościach o dużej gęstości zabudowy, zanieczyszczając glebę oraz wody gruntowe i powierzchniowe.

Charakterystyka poszczególnych inwestycji:

  • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Chorzeminie była I etapem przedsięwzięcia, w wyniku którego wybudowano zbiorczą przepompownię ścieków oraz rurociąg tłoczny do Wolsztyna o długości ca 2,1 km. W roku bieżącym zostanie ogłoszony przetarg na II etap przedsięwzięcia, którego celem będzie budowa grawitacyjno - ciśnieniowej sieci kanalizacji sanitarnej na obszarze miejscowości. Zadanie finansowane będzie w 50% z programu SAPARD.
  • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Kębłowie, podobnie jak w Chorzeminie, stanowiła I etap przedsięwzięcia. Wykonano zbiorczą przepompownię ścieków wraz z rurociągiem tłocznym na trasie Kębłowo - Widzim Stary o długości ca 3,3 km oraz sieć kanalizacji grawitacyjnej o łącznej długości ca 2,0 km. II etap zadania, t.j. kanalizacja w pozostałej części wsi realizowana będzie być może jeszcze w tym roku, również przy wsparciu ze strony programu SAPARD.
  • W ramach budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Obrze i Adamowie wykonano w roku ubiegłym zbiorczą przepompownię ścieków w Obrze wraz z rurociągiem tłocznym z Obry do Adamowa o długości ca 5,6 km oraz część sieci grawitacyjnej w Adamowie o długości ca 0,7 km. W roku bieżącym przewidziano do wykonania w ramach podpisanej umowy z wykonawcą robót ca 1,3 km sieci kanalizacji sanitarnej w Adamowie. Już niedługo cała wieś Obra doczeka się kanalizacji, którą zamierzamy zrealizować częściowo za pieniądze SAPARDU.
Sumaryczny koszt zakresu robót wykonanego w roku ubiegłym wyniósł ca 1.801,1 tys.zł z czego część kosztów w wysokości 890,7 tys. zł  pokrył w formie preferencyjnej i częściowo umarzalnej pożyczki Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Przewidywany koszt pozostałego zakresu robót w Adamowie szacuje się na kwotę ca 289,0 tys.zł z czego 140,69 tys.zł pokryje w formie dotacji NFOŚiGW.

Powyższe inwestycje są kolejnym etapem docelowego programu gospodarki ściekowej gminy Wolsztyn przyjętego do realizacji w styczniu 1997 roku przez Radę Miejską w Wolsztynie - uchwałą nr XXVIII/228/97. Stopniowa realizacja tegoż programu poprawi znacząco stan środowiska naturalnego w obrębie terenów realizowanych inwestycji i obszarów przyległych oraz zdecydowanie zwiększy ich atrakcyjność dla nowych inwestorów pragnących w naszej gminie zainwestować, a tym samym stworzyć nowe miejsca pracy. Ścieki sanitarne za pośrednictwem szczelnej sieci kanalizacji sanitarnej będą odprowadzane do gminnej oczyszczalni ścieków w Wolsztynie, która w chwili obecnej jest na etapie modernizacji. 

UM 2003