IX ZJAZD ZARZĄDU ODDZIAŁU MIEJSKO - GMINNEGO ZWIĄZKU OSP RP W WOLSZTYNIE

 
.
.

 
I  Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego  Związku OSP RP na swoim pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się następująco:

 
1.   Prezes
2.   Wiceprezes
3.   Wiceprezes
4.   Komendant gminny
5.   Sekretarz
6.   Skarbnik
7.   Członek prezydium
8.   Członek prezydium
9.   Członek prezydium
10. Członek prezydium
11. Członek zarządu
12. Członek zarządu
13. Członek zarządu
14. Członek zarządu
15. Członek zarządu
16. Członek zarządu
17. Członek zarządu
18. Członek zarządu
19. Członek zarządu
20. Członek zarządu 
Andrzej Rogozinski
Henryk Żok
Edward Przybyła
Michał Nowak
Jan Buśko
Florian Nowak
Krzysztof Duszyński
Andrzej Mikołajewicz
Tomasz Kliks
Rafał Ceglarek
Zbigniew Pławiński
Stanisław Czyżewski
Łukasz Stachowiak
Bronisław Kryś
Stanisła w Przytuła
Tadeusz Szram
Władysław Żok
............................................................
............................................................
............................................................
.

SPRAWOZDANIE
Z DZIAŁALNOŚCI ZARZĄDU ODDZIAŁU 
MIEJSKO - GMINNEGO ZWIĄZKU OSP RP W WOLSZTYNIE ZA OKRES SPRAWOZDAWCZY
28.01.2001 - 5.03.2006

Szanowne Druhny, szanowni Druhowie, zaproszeni goście!

Spotykamy się dzisiaj na  IX już Zjeździe Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wolsztynie, aby podsumować pięcioletnią działalność i  przekazać pałeczkę na następną kadencję 2006-2010 nowemu zarządowi, który w  dniu dzisiejszym zostanie ukonstytuowany. 
Dzisiejsze podsumowanie dotyczy wszystkich naszych działań zmierzających do pełnej realizacji przyjętych do wykonania zobowiązań na szczeblu Ochotniczych Straży Pożarnych, Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego naszego Związku w zakresie ochrony przeciwpożarowej,  współpracy z Zarządem Głównym, Zarządem Oddziału Wojewódzkiego w Poznaniu, Zarządem Oddziału Powiatowego, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie oraz władzami samorządowymi. 
Zanim jednak przystąpię do omówienia sprawozdania chciałbym z okazji przypadającej w tym roku 85 rocznicy powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złożyć wszystkim strażakom i osobom współpracującym z naszym związkiem serdeczne podziękowania za społeczną pracę i życzliwość,  życzyć wielu lat w zdrowiu oraz dalszej aktywnej pracy na rzecz naszego Związku i ochotniczych straży pożarnych.
Nasze  stowarzyszenie  jest  jedną z nielicznych organizacji o tak długiej i chwalebnej historii. Dzień dzisiejszy i otaczająca nas rzeczywistość staje się coraz to bardziej nieprzewidywalna. Napotykamy na różnego rodzaju kataklizmy i katastrofy, które doświadczają ludzkość. Powodzie, pożary, trzęsienia ziemi, susze potencjalne zagrożenie twz. ptasią grypą oraz  wypadki katowickie poszerzają znacznie obszary aktywności naszego związku i ochotniczych straży pożarnych, a co za tym idzie naszej odpowiedzialności  za życie i mienie drugiego człowieka. Z roku na rok rośnie zakres zadań i wymagań stawianych ochotniczym strażom  pożarnym,  dlatego musimy wspólnie,  poczynając od najwyższych do najniższych struktur naszego Związku podjąć starania do jak najlepszej realizacji pokładanych w Nas nadziei i oczekiwań społecznych. 
Mijająca kadencja a szczególnie miniony rok obfitował w wiele doniosłych wydarzeń. Dotyczy to szczególnie uroczystości pożegnania Karola Wojtyły  Jana Pawła II, Papieża, który zmienił świat i ludzkie serca. Odszedł od nas Wielki Polak, i na długo pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach. 

Drodzy strażacy!

Pokrótce chciałbym teraz  przedstawić kilka tematów dotyczących ogólnie pojętej ochrony przeciwpożarowej na naszym obszarze:
Na terenie miasta i gminy Wolsztyn działa:
10 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z czego: 
5 TYPU "S" / Świętno, Obra i Kębłowo włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz Tłoki i Wroniawy/; 
4 TYPU "M" / Stary Widzim, Nowy Widzim, Nowa Dąbrowa, Chorzemin/ i  jedna nie prowadząca działalności operacyjnej tj. OSP Wolsztyn, która jest najstarszą w powiecie wolsztyńskim,  jedną z najstarszych w województwie wielkopolskim i kraju. Jednostka ta liczy sobie już 143 lata a w jej szeregach są  w większości starsi strażacy, którzy pomimo iż nie mogą już brać udziału w akcjach chcą się spotykać i uczestniczyć we wszystkich naszych uroczystościach. Przykładem takim może być /jak widzimy na ekranie/ spotkanie członków tej jednostki zorganizowane na przystani żeglarskiej w Niałku Wielkim w sierpniu 2005 roku. W ostatnich dwóch latach wstąpiło do tej jednostki 5 młodych członków z zamiarem utworzenia sekcji płetwonurków. Na dzień dzisiejszy jesteśmy zainteresowani powołaniem w tej jednostce takiej sekcji, która będzie mogła działać nie tylko na naszym terenie. Powołanie jej nie jest łatwe, dlatego jeszcze w tym miesiącu zorganizowane zostanie spotkanie z władzami samorządowymi  Burmistrzem Miasta Wolsztyna, Starostą Wolsztyńskim, Komendantem Powiatowym PSP w Wolsztynie oraz przedstawicielami  OSP w Wolsztynie w wyżej przedstawionej sprawie.

Jednostki nasze zrzeszają w swoich szeregach 340 członków czynnych, 117 wspierających, 36 honorowych i 176 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Dziewięć spośród dziesięciu OSP posiada strażnice.

Dzisiejsze obrady kończą kadencję wybranych na ostatnim Zjeździe w 2001 roku władz Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnej.
W skład ustępującego Zarządu Oddziału weszli druhowie:
 

1. Andrzej Rogozinski
2. Sławomir Wieczorek
3. Jan Szymkowiak
4. Henryk Żok
5. Edward Przybyła
6. Romuald Gawrylczyk
7. Andrzej Mikołajewicz
8. Jan Fabiś
9. Czesław Babuszkiewicz
10. Kazimierz Piątyszek
11. Zbigniew Wojciechowski
12. Stanisław Czyżewski
13. Piotr Wyrwa
14. Bogusław Banach
15. Edmund Jerzyniak
16. Bronisław Matysik
17. Tadeusz Szram
18. Krzysztof Duszyński
Prezes
V-ce Prezes
V-ce Prezes
Sekretarz
Skarbnik
Komendant Gminny
Członek Prezydium
członek

Skład  Gminnej Komisji Rewizyjnej: 
1. Józef Nawrocki   - Przewodniczący 
2. Marian Bąkowski     - Sekretarz 
3. Marian Adam          - Członek

Przedstawicielami  na Zjazd Powiatowy zostali druhowie:

1. Andrzej Rogozinski
2. Sławomir Wieczorek
3. Szymkowiak Jan
4. Przybyła Edward

Delegatami: 
1. Bąkowski Marian
2. Gawrylczyk Romuald
3. Mikołajewicz Andrzej
4. Szram Tadeusz

W trakcie trwania kadencji ze składu Zarządu na własną prośbę zrezygnowali druhowie Jan Szymkowiak - V-ce Prezes i Romuald Gawrylczyk - Komendant Gminny. W miejsce ustępującego V-ce Prezesa wybrano druha Henryka Żoka. Po wyżej wymienionych zmianach Zarząd działał do dnia dzisiejszego. Podczas mijającej kadencji spotykał się  19  razy a  posiedzenia prezydium odbywały się 32      razy. Tematyka poruszana za posiedzeniach była zróżnicowana. Obejmowała ona między innymi:

  • Realizację uchwał Zarządu Głównego, zarządów OSP 
  • Przyznawania odznaczeń i wyróżnień strażakom i działaczom
  • Organizacji eliminacji środowiskowych i gminnych OTWP,
  • Spotkania weteranów pożarnictwa,
  • Obchodów dnia strażaka i Dni Ziemi Wolsztyńskiej
  • Obchodów  rocznicowych OSP i uroczystości państwowe
  • Ocenę sytuacji pożarowej na terenie miasta i gminy,
  • Udział w gminnych, powiatowych i wojewódzkich zawodach sportowo - pożarniczych,
  • Udział młodzieży w międzynarodowych obozach MDP,
  • Wyposażenia jednostek w specjalistyczny sprzęt ratowniczy
I wiele innych. 

Szanowne druhny i druhowie!

Prawidłowa realizacja wszystkich zadań nałożonych na Zarząd i jednostki OSP mogła odbywać się dzięki dobrej współpracy z władzami samorządowymi i Komendą Powiatową PSP w Wolsztynie. 
Rokrocznie przedstawiciele  jednostek OSP z terenu miasta i gminy uczestniczyli w gminnych, powiatowych i wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka, pielgrzymkach strażaków do Wielenia i na Jasną Górę, gminnych, powiatowych i wojewódzkich zawodach sportowo - pożarniczych, ćwiczeniach na obiektach,  leciach OSP, spotkaniach opłatkowych strażaków powiatu wolsztyńskiego i wielu innych uroczystościach.
W dalszym ciągu bardzo dobrze układa się współpraca ze strażakami z zaprzyjaźnionej gminy Scönwalde w Niemczech. Rokrocznie nasze i ich reprezentacje startują w zawodach sportowo - pożarniczych. Takie spotkania są doskonałą okazją na wymianę doświadczeń i nawiązanie znajomości. 

W minionej kadencji na szczególną uwagę zasługuje oddanie do użytku w maju 2005 roku nowej remizy OSP w Nowym Widzimiu.  Kilka lat temu tej małej jednostce groziło rozwiązanie. Jednak pomimo wielu trudności i przeciwności losu udało się niewielkiej grupie druhów skonsolidować prawie całą wieś do rozpoczęcia budowy nowej remizy. Jak wszyscy doskonale wiemy Nowy Widzim jest jedną z mniejszych wsi na terenie gminy bo liczącej zaledwie 322 mieszkańców jednak praca jaką wykonali została zauważona i doceniona.
Podczas uroczystego otwarcia  dużo ciepłych słów padło pod adresem naszych druhów  z Nowego Widzimia. Większość z nich otrzymała listy gratulacyjne i upominki za społeczną pracę przy budowie strażnicy. 
Przy tej okazji chciałbym również bardzo serdecznie podziękować Ojcu Lucjanowi Osieckiemu  naszemu Kapelanowi  za odprawienie Mszy Świętej, poświęcenie nowo otwartej remizy i  udział  we wszystkich uroczystościach strażackich.

W minionym okresie sprawozdawczym nasi strażacy wykazali się dużym zaangażowaniem w pracę społeczną. Wszystkie jednostki w większym lub mniejszym stopniu przyczyniły się do polepszenia stanu ochrony przeciwpożarowej na naszym terenie. Ogólna wartość prac społecznych to blisko 50 tys. złotych. 
Przed nami jest jeszcze dużo do zrobienia. Dotyczy to szczególnie wykonania niezbędnych remontów strażnic w Świętnie, Obrze i Kębłowie jednostkach wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz Wroniawach i Tłokach. Nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkich prac w jednym roku. Planujemy to rozłożyć na 3 - 4 lata. Prace remontowe będą obejmowały wykonanie i modernizację centralnego ogrzewania, ocieplenia ścian zewnętrznych, wykonania sanitariatów, naprawę dachów i wiele mniejszych prac. Tak więc przed nowym zarządem oraz władzami samorządowymi stoi trudne zadanie. Z mojej strony dołożę wszelkich starań ażeby zadanie to zostało wykonane w jak najkrótszym terminie. Podejmiemy starania o pozyskanie środków finansowych z zewnątrz. Jednak w dużej mierze liczymy na to, że większość  z Was druhny i druhowie wiele  prac wykona we własnym zakresie,  co pozwoli na zmniejszenie kosztów a tym samym szybsze uporanie się z problemem remontów. W minionych latach bardzo dużo pracy  w remont remizy włożyli druhowie z OSP Kębłowo, którzy walne zebranie sprawozdawczo wyborcze odbyli w nowo wyremontowanych pomieszczeniach. 

W naszych szeregach mamy wielu ofiarnych, zaangażowanych i oddanych  druhów, którzy podczas mijającej kadencji zostali  odznaczeni i wyróżnieni odznaczeniami państwowymi, medalami pożarniczymi, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
W tym okresie przyznano 5 odznaczeń państwowych, 19 złotych, 26 srebrnych i 37 brązowych medali za zasługi dla pożarnictwa. Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymało 49 druhów. Wręczono również 123 odznaki młodzieżowe oraz 50 odznak za wysługę lat.
Najwyższe odznaczenie - Złoty Znak Związku otrzymał  druh Jerzy Krysmalski, a Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza druh Kazimierz Jarzyna.
Medalem srebrnym Za Zasługi Dla Pożarnictwa została również odznaczona jednostka OSP w Starym Widzimiu. 
W grudniu 2004 i 2005 roku na  uroczystych posiedzeniach  zarządu szczególne podziękowania, listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe otrzymali członkowie OSP i Zarządu Oddziału za społeczną pracę podczas 5-letniej kadencji. Nie zabrakło również podziękowań za współpracę i pomoc w realizacji zadań statutowych dla władz samorządowych.
Ponadto chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na fakt  posiadania w miejscowości Rudno Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego przekazanego nam w użytkowanie przez Urząd Miejski w Wolsztynie. Obiekt ten służy nam do spotkań i wypoczynku wraz z rodzinami. W ostatnich kilku latach przeprowadzono kapitalny remont. Wszystkie prace z tym związane zostały wykonane w czynie społecznym przez strażaków  z OSP Wolsztyn, Świętno i Obra. Na szczególne słowa uznania zasługuje druh Edward Przybyła, który od wielu już lat jest opiekunem naszego Ośrodka i poświęca bardzo dużo swojego wolnego czasu na utrzymanie obiektu w należytym stanie.
Korzystając z okazji chciałbym także serdecznie podziękować za bardzo dobrą współpracę i pomoc w realizacji nałożonych na nas zadań  Komendzie  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządowi Oddziału Wojewódzkiego  w Poznaniu  oraz Zarządowi Oddziału Powiatowego w Wolsztynie.

Drodzy strażacy!

Naszym podstawowy zadaniem jest niesienie pomocy potrzebującym, podejmowanie wszystkich działań na rzecz ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska przed pożarami, klęskami żywiołowymi i ekologicznymi oraz  innymi miejscowymi zagrożeniami. W minionych pięciu latach udział naszych jednostek OSP w akcjach ratowniczo - gaśniczych i miejscowych zagrożeniach przedstawiał się następująco:
Ogółem nasi strażacy brali udział w 264 zdarzeniach z czego 205  to pożary, 49 miejscowe zagrożenia i 10 alarmów fałszywych.
Udział w takiej  ilości zdarzeń naszych jednostek i strażaków był i jest możliwy dzięki z roku na rok polepszającemu się wyposażeniu w sprzęt i umundurowanie. Aktualnie jednostki OSP z terenu miasta i gminy Wolsztyn posiadają 13 samochodów pożarniczych z czego 5 średnich, 2 lekkie i 6 innych. 
W ostatnich dwóch latach jednostki OSP w Kębłowie i Świętnie otrzymały 2 nowe samochody pożarnicze - Kębłowo lekki samochód do ratownictwa technicznego marki Ford ;  Świętno - średni samochód ratowniczo - gaśniczy STAR.
Ponadto zakupiono: 
urządzenie hydrauliczne LUKAS, 2 agregaty prądotwórcze, 3 zestawy PSP R-1, 6 aparatów nadciśnieniowych AUER, 2 motopompy pływające, 3 piły do cięcia betonu, 3 piły motorowe, 21 hełmów ZS-3, 28 ubrań USP, 60 mundurów koszarowych, 36 mundurów wyjściowych, 3 ubrania pszczelarskie, 3 ubrania na szerszenie i szereg  innego drobniejszego sprzętu.

Tak pokaźne zakupy sprzętu były możliwy dzięki środkom samorządowym, dotacjom Zarządu Głównego Związku, Państwowej Straży Pożarnej i Firm Ubezpieczeniowych.
W latach 2001 - 2005 na ochronę przeciwpożarową  z budżetu gminy przeznaczono kwotę ponad 800 tys. zł. 
Dotacje Zarządu Głównego  i firm ubezpieczeniowych wyniosły: 220 tys. zł.
Państwowej Straży Pożarnej: 136 tys. zł.
Tak więc przez ostatnie 5 lat na ochronę przeciwpożarową na terenie miasta i gminy przeznaczono niebagatelną sumę 1 mln 156 tys. zł.

Stan techniczny posiadanego sprzętu jest dobry, a to między innymi za sprawą kierowców - mechaników, naczelników i gospodarzy, którzy poświęcając swój wolny czas utrzymują w pełnej gotowości powierzony im sprzęt. Za to wam wszystkim druhowie serdecznie dziękuję. Pomimo doposażania jednostek w coraz nowocześniejszy sprzęt mamy jeszcze dużo do zrobienia. Średni wiek naszych samochodów to 21 lat. Mam jednak nadzieję, że w niedługim okresie ten współczynnik ulegnie dalszemu zmniejszeniu, czego Wam i sobie życzę.
Działalność Związku i Ochotniczych Straży Pożarnych nie ogranicza się tylko do działań ratowniczo gaśniczych. To również praca z młodzieżą, udział w zawodach sportopwo - pożarniczych, różnego rodzaju konkursach w tym OTWP gdzie nasi młodzi strażacy zajmowali i zajmują czołowe miejsca w powiecie, województwie i kraju. Korzystając z okazji  chciałbym  bardzo serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom, dyrektorom szkół, opiekunom i druhom za poświęcenie swojego wolnego czasu na przygotowanie młodzieży do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W br. podczas eliminacji powiatowych, które odbyły się 28 lutego przedstawiciele naszych szkół zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich ze wszystkich trzech grup wiekowych, a przypomnę że tylko zwycięzcy poszczególnych grup  przechodzą do dalszych eliminacji. 
Bardzo dobrze przebiega  współpraca z innymi organizacjami działającymi na naszym terenie takimi jak Koła Gospodyń Wiejskich, LZS-y czy Związek Harcerstwa Polskiego oraz  z Radami  Sołeckimi, co uwidacznia się podczas organizacji zawodów sportowo - pożarniczych, leci OSP i  przy wielu innych uroczystościach. 
Cieszy nas fakt, że mamy również wielu swoich przedstawicieli we władzach samorządowych. Nasi druhowie i sympatycy naszej organizacji są radnymi, sołtysami i członkami Rad Sołeckich. Taka właśnie sytuacja sprzyja wzajemnej współpracy i zrozumieniu przez społeczeństwo wielu nurtujących nas problemów. 
Od kilku już lat Zarząd Oddziału Miejsko - Gminnego wspólnie ze strażakami z Niemiec, a konkretnie z zaprzyjaźnioną gminą Schönwalde w Niemczech jest organizatorem międzynarodowych obozów szkoleniowo - wypoczynkowych dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Spotkania młodzieży odbywają się na przemian. W ubiegłym roku nasi młodzi strażacy gościli u swoich zachodnich kolegów w miejscowości Schlepzig, a w tym roku oni przyjeżdżają do nas, a mianowicie do Świętna, gdzie od 15 do 23 lipca odbędzie się kolejny  obóz MDP.
Nie ukrywamy, że organizacja takich spotkań pochłania niemałe środki finansowe. Dlatego z tego miejsca chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które wspomagają nas w organizacji tych  spotkań. Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży organizacji, która wspiera finansowo programy wzajemnej współpracy. Ich wkład  finansowy przekracza 50% całkowitych kosztów obozu.

Drodzy druhowie! Zaproszeni goście!
Składając to sprawozdanie nie sposób nie wspomnieć o naszych zacnych weteranach, byłych aktywnych działaczach o tych wszystkich druhach, którzy ze względu na swój wiek i stan zdrowia nie mogą dalej aktywnie działać na niwie ochrony przeciwpożarowej.
Staramy się w miarę możliwości nie zapominać o naszych druhach umożliwiając im udział w spotkaniach i uroczystościach. Wielu naszych strażaków  bierze udział w Powiatowych Spotkaniach Weteranów. W minionym roku takie spotkanie miało miejsce 17 września w Chobienicach gm. Siedlec. 
Od niedawna została nawiązana współpraca na szczeblu powiatu pomiędzy weteranami z Lubben. Naszym przedstawicielem do współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi powiatami jest druh Romuald Gawrylczyk, który uczestniczył wraz z innymi naszymi weteranami w takim spotkaniu w Niemczech.
Korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim naszym weteranom a w szczególności wam kawalerowie Złotego Znaku Związku za wytrwałość i wiele lat  poświęconych społecznemu pożarnictwu. 

Pomimo coraz to większych trudności i zadań nakładanych na ochotnicze straże pożarne realizujemy zadania statutowe  w stopniu dobrym a może i nawet  bardzo dobrym. Nurtujące nas problemy nie rozwiążemy z dnia na dzień. Wszelkie zmiany zachodzące w Ochotniczych Strażach Pożarnych i Związku potrzebują czasu na znalezienie  się w nowych realiach.
Wszyscy doskonale wiemy, że czasy wiader i bosaków muszą ustąpić miejsca nowym technologiom. W ręce strażaków oddawany jest coraz to nowocześniejszy sprzęt, którym musimy się dobrze posługiwać. Dlatego zwiększają się ilości zajęć teoretycznych i praktycznych zmuszających  strażaków do coraz lepszego poznawania tajników szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej. W tym momencie chciałbym serdecznie podziękować Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej za pomoc w przeprowadzeniu wszelkiego rodzaju szkoleń począwszy od podstawowych do specjalistycznych. Wiem doskonale, że w tym elemencie mamy jeszcze dużo do zrobienia. Szkolenia i ćwiczenia to klucz do prawidłowego i poprawnego wykonywania nałożonych na nas zadań i obowiązków. Ażeby dobrze wypełniać swoje zadania dzisiejszy strażak ochotnik musi być wyszkolony i dobrze wyposażony w sprzęt. Pod tym względem  jak już wcześniej  wspominałem ostatnie trzy lata, a szczególnie ten mijający 2005 rok możemy uznać za milowy krok w poprawę stanu ochrony przeciwpożarowej na naszej wolsztyńskiej ziemi. 
 Pod względem ilości sprzętu i wyposażenia nie odbiegamy od swoich sąsiadów. 

Minione lata  obfitowały w wiele imprez i uroczystości nie tylko strażackich, w których angażowali się nasi ochotnicy.  Zaliczyć do nich możemy zabezpieczenie Dni Ziemi Wolsztyńskiej, parady parowozów, wyścigu kolarskiego Karkonosze TOUR. Jednym z trudniejszych wyzwań   było zabezpieczenie Wojewódzko - Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich, które miały miejsce w ubiegłym roku.  I z tego zadania wywiązaliśmy się dobrze, pokazując, że jesteśmy organizacją ludzi na których można polegać. Nasza społeczna praca została  zauważona przez Marszałka Stefana Mikołajczyka  i Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego,  którzy na moje ręce przekazali wyrazy podziękowania dla wszystkich strażaków za ich poświęcenie i profesjonalizm.
Chciałbym wspomnieć jeszcze o jednym dla nas strażaków ważnym wydarzeniu w mijającej kadencji.  5 stycznia podczas uroczystości poświęconych 87 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego Zarząd Oddziału Miejsko - Gminnego naszego Związku na wniosek Wolsztyńskiego Bloku Wyborczego  został  uhonorowany  medalem "Zasłużony Dla Ziemi Wolsztyńskiej" Jest to najwyższe wyróżnienie jakie może nadać Rada Miasta. Jak już niejednokrotnie wspominałem na walnych zebraniach OSP wyróżnienie to jest podziękowaniem dla wszystkich druhów strażaków, którzy dziesiątki lat temu i obecnie ratują życie i mienie mieszkańców naszej pięknej ziemi Wolsztyńskiej. Jest mi  niezmiernie miło, że wyróżnienie to zostało przyznane Zarządowi podczas pełnienia przeze mnie funkcji Prezesa i jednocześnie Burmistrza Miasta.
Szanowne druhny! Szanowni Druhowie!

Składając niniejsze sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wolsztynie pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas dla dobra swojej jednostki, dla dobra lokalnej społeczności, tym którzy bezinteresownie pracowali na rzecz poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie naszej gminy. 
Dziękuję wszystkim strażakom ochotnikom za bezinteresowny nieodpłatny udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczych i uroczystościach. Dziękuję  wszystkim tu obecnym, a w szczególności Zarządom wszystkich OSP na czele z prezesami, naczelnikami, kierowcami za osobisty wkład pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
Bardzo serdecznie dziękuję członkom ustępującego Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego za dobrą pracę i współpracę. Zapewne nie wszystkie nasze osiągnięcia i problemy zostały w sposób wyczerpujący przedstawione w tym sprawozdaniu. Dlatego zapraszam wszystkich do aktywnej i konstruktywnej dyskusji, aby w jej trakcie zostały wypracowane wnioski dla dobra naszej organizacji, lokalnej społeczności i dobra ochrony przeciwpożarowej.

Andrzej Rogozinski

.
w w w . w o l s z t y n . p l