Przemówienie Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego z okazji poświęcenia pamiątkowego kamienia na cmentarzu niemieckim w Widzimiu 29 maja 2003 roku. 

 
Panie Przewodniczący Koła Ziomków!
Drodzy Przyjaciele z Niemiec!
Drodzy mieszkańcy i byli mieszkańcy Widzimia! 

Spotykamy się dziś na cmentarzu w Widzimu, aby poświęcić kamień pamiątkowy ku czci pochowanych tu mieszkańców pochodzenia niemieckiego z Widzimia. 

Kamień ten jest jednym z wielu jakie Urząd Miejski w Wolsztynie ustawił na byłych cmentarzach niemieckich w całej naszej gminie. 

Mają one przypominać o tych, którzy spoczywają na tych cmentarzach, które są przecież dowodem naszej wspólnej przeszłość, kiedy to w Wolsztynie i okolicy mieszkali razem wspólnie Polacy i Niemcy. 

Mieliśmy i mamy wspólną historię. Łączy nas  nasza mała ojczyzna. Teraz w przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nasze narody połączą się jeszcze bardzie. Zamieszkamy razem, w jednym domu, jakim jest wspólna Europa. 
 

Dziękuję Wam, drodzy przyjaciele, za Waszą pamięć o naszej wspólnej małej ojczyźnie, tu na ziemi wolsztyńskiej. 

Poprzez Wasze przyjazdy do Wolsztyna i pomoc w wielu dziedzinach oraz poprzez uczestnictwo naszych przedstawicieli chociażby w Waszym Święcie Adwentowym, wspólne spotkanie na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze mogę powiedzieć, iż  nasze kontakty stały się bardzo przyjazne i bez wątpienia mogą stać się wzorem dla wielu innych na drodze pojednania naszych narodów. 

Chciałbym w tym miejscu powiedzieć, iż Wolsztyn i jego mieszkańcy będą w tym roku obchodzić jubileusz 10lecia oficjalnych kontaktów z niemieckim miastem Lübben. Cieszy mnie fakt, iż doczekaliśmy czasów, kiedy Polacy i Niemcy jednoczą się, rozmawiają o swej wspólnej przeszłości i tak jak my tworzą nową wspólną przyszłość. 

Burnmistrz 
Andrzej Rogozinski
 
 

Przemówienie Przewodniczącego Koła Ziomków Heimatkreis Wollstein z okazji poświęcenia pamiątkowego kamienia na cmentarzu niemieckim w Widzimiu.

Panie Burmistrzu!
Drodzy mieszkańcy i byli mieszkańcy Widzimia. 
Drodzy Przyjaciele Naszej Małej Ojczyzny

Zebraliśmy się dziś tu na cmentarzu w Widzimu, aby poświęcić kamień pamiątkowy ku czci zmarłych ewangelickich mieszkańców pochodzenia niemieckiego z Widzimia. 

Po naszej ucieczce z naszej małej ojczyzny w roku 1945 i po ostatecznym wydaleniu stąd pozostałych obywateli niemieckich, cmentarz ten został wraz z nagrobkami i spoczywającymi pod nimi zmarłymi  jedyną pamiątką po byłych niemieckich mieszkańcach w tej wiosce. 

Po tej ucieczce nie było już tu jednak nikogo z krewnych, którzy pielęgnowali by te miejsca spoczynku i składali na nich kwiaty. 

W następnych latach cmentarz niszczał. Oponowała go natura, ponieważ ludzie, którzy pielęgnowali to święte miejsce z przyczyn politycznych nie mogli tu wrócić i zadbać o groby swych bliskich. 

Pozostało im tylko bolesne wspomnienie, iż nie mogą odwiedzić grobów swoich rodziców 
i dziadków.  A cmentarz taki jest przecież kawałkiem naszej małej ojczyzny oraz częścią naszej kultury. 

W ostatnich latach stosunki polityczne zmieniły się pozytywnie i pozwalają nam poświęcić ten kamień ku czci zmarłych niemieckich protestantów z tej wioski. Miasto Wolsztyn ustawiło takie  tablice pamiątkowe również na innych wiejskich cmentarzach. 

Zdecydowaliśmy się zorganizować tę małą uroczystość, w zastępstwie za  wszystkie pozostałe cmentarze, właśnie w tym miejscu, ponieważ w styczniu 1945 roku zostało tu pochowanych około 20 niemieckich żołnierzy, którzy po pojmaniu przez Armię czerwoną wbrew prawu wojennemu zostali bestialsko rozstrzelani. Odmówiono im wtedy godnego pochówku. 

To, iż po 58 latach, dzisiejsza skromna uroczystość, stała się możliwa, zawdzięczamy miastu Wolsztyn, na czele z jego obecnym Burmistrzem oraz byłym Burmistrzem Janem Słomińskim, który zapoczątkował te działania.  Chciałbym dlatego, w imieniu obecnych tu członków Koła Ziomków podziękować miastu Wolsztynowi, za to iż taki oto gest przyjaźni i porozumienia stał się możliwy. 

Dziękuję również mieszkańcom Widzimia za ich zrozumienie i proszę tutejszą społeczność wiejską o pozostawienie tego miejsca  wiecznego spoczynku Waszej opiece. 

Cieszymy się i mówimy raz jeszcze dziękuje, za to, iż nasi zmarli otrzymali znów godne miejsce swego wiecznego spoczynku. 

Przewodniczący
Horst Eckert
 
 
 

Tłumaczył Wojciech Lis



UM WOLSZTYN 2003