W r z e s i e ń   - 2 0 0 4
.
.
30 września 2004 o godzinie 10:00 odbyła się XXII Sesja Rady Miejskiej w Wolsztynie.

PORZĄDEK POSIEDZENIA:

1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
3. Uchwalenie porządku obrad.
4. Podjęcie uchwały w sprawie odwołania Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wolsztynie.
5. Gmina w Unii Europejskiej - informacja połączona z prezentacją multimedialną przygotowaną przez Gminne Centrum Informacji.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XL/336/2002 Rady Miejskiej w Wolsztynie z dnia 28 lutego 2002 roku w sprawie trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze.
8. Podjęcie uchwały w sprawie nadania statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wolsztynie.
9. Podjęcie uchwały w sprawie trybu i szczegółowych zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej w zakresie dożywiania.
10. Podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat oraz trybu ich pobierania.
11. Podjęcie uchwały w sprawie wytypowania przedstawiciela gminy Wolsztyn do Powiatowej Rady Zatrudnienia. 
12. Sprawozdanie z działalności Burmistrza Wolsztyna w okresie międzysesyjnym.
13. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.
14.  Interpelacje i zapytania radnych.
15.  Wolne wnioski i informacje.
16.  Zamknięcie obrad.
 

Pożegnanie Teresy Orzechowskiej Kierownika USC w Wolsztynie
 
Gmina w Unii Europejskiej Prezentacją multimedialną - referuje Danuta Anglart
.
UCHWAŁY
.
 
W czwartek 30 września Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski i zastępca Burmistrza Pani Justyna Mikołajewska wręczyli Państwu Janinie i Tadeuszowi Piskorz, właścicielom firmy "Blach - Dek", list gratulacyjny z okazji przyznania ich zakładowi przez Lubuską Izbę Budowlaną certyfikatu "Solidny Partner w Biznesie".

.

Przegląd techniczy wykonanych robót drogowych z Kębłowie. więcej
.
24 września Burmistrz Andrzej Rogozinski oraz  zastępca Burmistrza Justyna Mikołajewska na zaproszenie Burmistrza Michaela Austena z rodzinnego miasta Roberta Kocha Clausthal uczestniczyli w uroczystości wręczenia stypendium Roberta Kocha. W tym roku stypendium to otrzymał dr Martin Messerle za badania w dziedzinie mikrobiologii. Na spotkaniu tym Burmistrz Andrzej Rogozinski spotkał obecne na uroczystości prawnuczki Roberta Kocha Helgę Noga, Waltraud Pfuhl oraz Anneliese  Pfuhl i jej córkę Helen. więcej
.
UWAGA ROLNICY
Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się w innej formie opodatkowania niż ryczałt, którym grozi wyrejestrowanie z KRUS-u, powinni wstrzymać się decyzją przejścia do ZUS. Jak wynika z informacji zebranych przez Zarząd KRIR, niekorzystny zapis powodujący że wyżej wymienieni rolnicy są z urzędu przerejestrowywani z KRUS do ZUS,  może być zmieniony na korzyść tych rolników. więcej
.
Od czterech lat samorządy krajów Unii Europejskiej organizują kampanię na rzecz popularyzacji przyjaznych dla środowiska  środków transportu. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w dniu 22 września odbył się "Europejski Dzień bez Samochodu". W tym roku po raz pierwszy uczestniczył w tej kampanii Urząd Miejski w Wolsztynie. 22 września z ruchu samochodowego wyłączono Rynek, na którym odbyły się konkursy dla rowerzystów. Tematem tegorocznej kampanii jest bezpieczeństwo dzieci na drodze. Wzrastający ruch uliczny coraz bardziej ogranicza samodzielną i bezpieczną komunikację dzieci. Są one szczególnie narażane na wypadki, ponieważ nie potrafią prawidłowo zachować się na ulicy. Dzieci nie są w stanie ocenić sytuacji na drodze i nie zwracają wystarczającej uwagi na samochody. Ze względu na wzrost są również słabiej widoczne dla kierowców. Ponadto zachowują się bardziej spontanicznie niż dorośli, przez co trudniej przewidzieć ich zachowanie na drogach.
 
Program:
11:00 - zbiórka uczestników
11:10 - rozpoczęcie obchodów "Dnia bez Samochodu"
11.20 - wręczenie nagród  w konkursie plastycznym
11.35 - wystąpienia na temat bezpieczeństwa na drodze oraz o tematyce ekologicznej
13.00 - zakończenie
KLIKNIJ

Ponadto na Rynku Nadleśnictwo Wolsztyn zaprezentowało ścieżkę przyrodniczo - leśną  "Bagno Chorzemińskie", a Gminne Centrum Informacji ofertę turystyczną Gminy Wolsztyn. Chętni mogli zwiedzić samochód straży pożarnej oraz policyjny radiowóz.
Oto kilka zdjęć z "Wolsztyńskiego Dnia bez Samochodu" KLIKNIJ

.
W środę 22 września oddano do użytku dwie nowoczesne kotłownie w szkole podstawowej w Adamowie i Widzimiu Starym. [więcej]
.
.
Szpital w Wolsztynie wzbogacił się o kolejny nowoczesny sprzęt medyczny - aparat ultrasonograficzny Aloka 3500 o wartości 212.000 złotych. Zgodnie z zawartymi porozumieniami wkład finansowy w zakupiony sprzęt przedstawia się następująco: Powiat Wolsztyński 45,45% wartości przedmiotu zakupu, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego im. Roberta Kocha 22,73%, Gmina Wolsztyn, 16,82%, Gmina Siedlec 8,18% oraz Gmina Przemęt 6,82%.
..
W poniedziałek 20 września został wmurowany akt erekcyjny w nowo powstającej fabryce "Firestone" w Wolsztynie. W uroczystości wziął udział prezes zarządu "Firestone" Michael Cerio. Budowę zakładu rozpoczęto trzy miesiące temu a już w grudniu tego roku ma ruszyć produkcja.
...
W poniedziałek 20 września br. nastąpiło otwarcie działającej przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej stacji benzynowej w barwach firmy Statoil. W otwarciu uczestniczyli Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski oraz zastępca Burmistrza pani Justyna Mikołajewska. 
..
W roku 2005 przypada 100 rocznica nadania Robertowi Kochowi Nagrody Nobla. Z tej okazji Rada Miejska w Wolsztynie chce ogłosić przyszły rok Rokiem Roberta Kocha. W Wolsztynie ma odbyć się szereg imprez upamiętniających tą rocznicę oraz samego Roberta Kocha, który w latach 1872  - 1880 mieszkał i pracował w Wolsztynie jako lekarz powiatowy. W piątek 17 września odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli władz gminnych i powiatowych oraz placówek kultury, które przygotowują obecnie program obchodów Roku Roberta Kocha. W spotkaniu tym uczestniczył również prof. dr hab. Witold Młynarczyk, który niedawno przeszedł na emeryturę, a od lat czynnie wspierał wszelkie działa na rzecz promocji postaci Roberta Kocha i Wolsztyna. Za  zaangażowanie i pomoc Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski złożył na ręce prof. Młynarczyka serdeczne podziękowania. PODZIĘKOWANIA
.
W dniach 17 - 19 września, po raz jedenasty przyłączyliśmy się do światowej akcji "Sprzątanie Świata". Inaugurację rozpoczęli pracownicy Urzędu Miejskiego wraz z jednostkami podległymi i radnymi, już w czwartek po pracy. Jak zwykle sprzątaliśmy tereny turystyczne przy Jeziorze Wolsztyńskim. W piątek, przy bardzo ładnej pogodzie wyruszyły w trasy grupy dzieci i młodzieży szkolnej, a w sobotę lokalne kluby ekologiczne. W te dni czyściliśmy wspólnie - dorośli i dzieci - duży kawałek naszej małej ojczyzny! ZDJĘCIA
..
15 września br. odbył się odbiór techniczny ulicy Różanej.  SZCZEGÓŁY

 

...
15 września br. członkowie Komisji Budownctwa zapoznali się z opracowaniem projektu zagospodarowania Rynku w Wolsztynie  SZCZEGÓŁY

 

.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolsztynie obchodzi w tym roku jubileusz 70lecia istnienia. Główne uroczystości z tej okazji odbyły się od 2 do 4 października br. W sobotę 2 października o godzinie 9:00 została odprawiona Msza Święta w Kościele Farnym w Wolsztynie, a o godzinie 10:30 rozpoczęły się uroczystości w szkole. Wykłady na temat historii szkoły wygłosili p. Czesław Olejnik, były dyrektor Zdzisław Janowicz  oraz  obecna dyrektor pani Wiesława Kruk. Po wykładach zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów. W niedzielę 3 października, w godzinach od 9:30 do 16:00 szkoła była dostępna dla zwiedzających. W poniedziałek 4 października uczniowie i nauczyciele obchodzili wspólnie "Święto Szkoły". 
.
Kontakty jakie Wolsztyn utrzymuje z Bad Bevensen i Uelzen, gdzie mieszka znaczna ilość byłych mieszkańców Wolsztyna pochodzenia niemieckiego zakreślają coraz większe kręgi. Poprzez Koło Ziomków Wollstein na czele z jego przewodniczącym Horstem Eckertem i Urząd Miejski w Wolsztynie nawiązano nowe kontakty pomiędzy Muzeum Regionalnym w Wolsztynie a Skansenem w Hösseringen, między szkołami muzycznymi, a także działającymi w Wolsztynie i Uelzen uniwersytetami trzeciego wieku. W sobotę przed południem przedstawiciele tych instytucji spotkali się w Gminnym Centrum Informacji w Wolsztynie, gdzie w małych grupach roboczych omówili możliwości współpracy. Są już pierwsze wstępne ustalenia, m.in. wymiana uczniów szkół muzycznych i wspólne koncerty! 
.
Wokół jeziora Wuszno, Wilcze i Rudno zostały wytyczone 4 szlaki turystyczne zaproponowane przez Szkolne Koło Polskiego Klubu Ekologicznego przez ZSZ w Wolsztynie i współpracy pracowników Nadleśnictwa Sława i Gminy Wolsztyn. W dniach 7 - 9 września trzy szlaki zostały oznakowane i dadzą wspaniałą możliwość podziwiania zalesionych rejonów wokół w/w jezior.
.
9 września 2004 roku odbyła się XXI Sesję Rady Miejskiej w Wolsztynie. 

PORZĄDEK POSIEDZENIA:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
3. Uchwalenie porządku obrad.
4. Informacja z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2004 roku.
5. Podjęcie uchwały w sprawie nadania statutu Zespołowi Szkolno - Przedszkolnemu w Świetnie.
6. Sprawozdanie z działalności Burmistrza Wolsztyna w okresie międzysesyjnym.
7. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.
8.  Interpelacje i zapytania radnych.
9.  Wolne wnioski i informacje.
10.  Zamknięcie obrad.

.
Podczas sesji zostali wyróżnieni uczniowie wolsztyńskich szkół, którzy brali udział w ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" organizowane pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Nagrody otrzymali: Agnieszka Woźna, Edyta Jokiel, Jakub Przybyła, Kamil Pawlicki, Agnieszka Lisiewicz, Szymon Smertka, Ania Pikuła oraz Hanna Gałwa z Gimnazjum Nr 1, która 16 września otrzyma również nagrodę w Warszawie podczas uroczystego finału akcji w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. 
UCHWAŁY
.
"Pociągiem na grzyby" 
W każdą sobotę września i października niepowtarzalna okazja aby przejechać się na grzyby starym pociągiem prowadzonym przez parowóz! Wyjazd z Poznania o 7:35, przyjazd do Wolsztyna, gdzie znajduje się jedyna czynna parowozownia w całej Europie, a następnie dalsza podróż do Konotopu. Po drodze postój w lesie i zbieranie grzybów! W drodze powrotnej przystanek w Wolsztynie i zwiedzanie parowozowni. Wyjazd z Wolsztyna o godzinie 13:20, przyjazd do Poznania o 15:05. Bilety na przejazd w cenie 25 zł (bilet normalny w obie strony) i 15 zł (bilet ulgowy w obie strony) uprawniające jednocześnie do zwiedzania Parowozowni Wolsztyn są do nabycia w kasie biletowej PKP (al. Niepodległości - były Dom Kultury "Kolejarz", w kasie biletowej Poznań Dębiec, w przechowalni bagażu na Dworcu Głównym, oraz u konduktora w pociągu. Istnieje możliwość zakupienia biletu tylko w jedną stronę. 
PKP Cargo organizuje również dodatkowe przejazdy specjalnym pociągiem parowym  "Barwy Jesieni" na trasie Wolsztyn - Leszno we wszystkie niedziele września. Wolsztyn 9:00 - Leszno 9:58 / 11:45 - Wolsztyn 12:43. Bilet w obie strony 15 zł, ulgowy 10 zł, Zapraszamy!
.
1 września 2004 przypada 65 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Przedstawiciele władz gminnych i powiatowych z Burmistrzem Wolsztyna Andrzejem Rogozinskim oraz Starostą Ryszardem Kurpem na czele złożyli wiązanki kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej w Wolsztynie. Główne uroczystości obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyły się 1 września o godzinie 17:30 pod pomnikiem Bohaterów Bielnika. 
.
-

UM WOLSZTYN 2004